— bezwarunkowo – kochać – mniej – kontrolować —

Nieświadomy rodzic ogranicza potencjał dziecka, przenosząc na nie swoje lęki oraz oczekiwania. Nadwyraz dobre chęci i nauki rodzica są zbyteczne – dziecko samo wie.

Rodzic zdobywający świadomość dużo przeżywa przy swoim dziecku. Uczy się, czego potrzebuje się oduczyć, co ‘odkleić’. W ciszy, spokoju i wewnętrznym połączeniu.

Wychowanie nie skupia się na dziecku, ale na rodzicu. Ważne jest co i w jaki sposób rodzic przekazuje swojemu dziecku. Zachowania dziecka pomagają rodzicowi uwalniać się od jego emocjonalnych ran: ‘abyś został obdarzony dzieckiem, które Cię nie słucha, abyś to Ty mógł nauczyć się słuchać’, ‘abyś został obdarzony dzieckiem, które ośmiela się buntować, abyś nauczył się myśleć niekonwencjonalnie’, ‘abyś został obdarzony dzieckiem, które Ci się przeciwstawia, abyś nauczył się odpuszczać kontrolę’…

Świadomy rodzic nie blokuje przepływu emocji: pozwala im wznosić się i opadać bez postoju na ból, krzywdę i żal. Wie, że ból jest nieunikniony a chwytanie się cierpienia jest opcjonalne. Świadomy rodzic łączy się z odczuciem w ciele, które instynktownie odcina się od bólu i uzdrawia.

Ćwiczenie

Usiądź, weź trzy głębokie oddechy i bądź ze sobą, bez oceniania. Dopuść emocje, słuchaj ich głosu ze współczuciem i wyrozumiałością. Poczuj energię, gdy Twoje ciało uwalnia to, czego może pozbyć się w tej chwili. Powtórz po dowolnym czasie, aby wyzbyć się całego bólu.  

Świadomy rodzicu: Czy zauważyłeś już, że Twoje dziecko jest, aby pomóc Tobie? Jak często pozwalasz swoim emocjom zaistnieć i starasz się prawdziwie czuć?

Zachęcam do praktykowania ćwiczenia. Ja robię to z jogą. 🙂