Mądry Polak po szkodzie… 😢 nam się to zdarzyło, dlatego chcemy o tym głośno powiedzieć, aby przestrzec innych – 📌 problem: anemia u niemowlaka. Dowiedzieliśmy się o niej po pierwszym, rutynowym badaniu krwi Leo., zleconym na bilansie pierwszoroczniaka. Niedokrwistość wyszła znaczna, na szczęście już prawie z niej wyszliśmy, podając chłopcu suplementy i stosując dietę bogatą w żelazo. 😉

Co należy wiedzieć o żelazie?

W głównym zdjęciu wstawiliśmy ‘żelazną ściągawkę’ od Gosi Jackowskiej, prowadzącej bloga malgorzatajackowska.com. Znajdziecie tam wiele informacji nt. diety dziecka, w tym dotyczących żelaza (Żelazo w diecie dziecka – Małgorzata Jackowska o diecie mamy i dziecka blw rozszerzaniu diety karmieniu piersią rodzicielstwie przepisy kulinarne dla dzieci i rodziny (malgorzatajackowska.com)). My też korzystamy z wiedzy Gosi! 😉

Skąd ten niedobór?

Ryzyko niedoboru żelaza u niemowlaka potęgują:

👉 przedwczesny poród;

👉 zbyt szybko przecięta pępowina (po mniej niż 3 minutach, gdy krew pępowinowa bogata w żelazo, a stanowiąca blisko 20% krwi w organiźmie noworodka, nie zdążyła przedostać się jeszcze do organizmu dziecka (pępowina nadal tętniła));

👉 niska masa urodzeniowa (poniżej 2,500 kg); ❗

👉 ciąża mnoga;

👉 zbyt duże spożycie mleka krowiego (powyżej 0,5l/dzień);

👉 anemia ciążowa matki; ❗❗

👉 niskie spożycie produktów bogatych w żelazo.

W przypadku Leo. anemia mogła być następstwem dość niskiej masy urodzeniowej (2,920 kg) a przede wszystkim mojej niedokrwistości w ciąży. Należy dodać, że została ona wykryta w II trymestrze i całkowicie wyleczona. 💪🙂

To ważne, bo zapasy krwi u niemowlaka w największej ilości są zbierane w III trymestrze ciąży i starczają na pierwsze 6 mc życia dziecka. Po tym czasie powinny być uzupełniane pożywieniem.

Co jeść?

Przygotowuję posiłki dla Leo. według spisu zawartości żelaza w poszczególnych produktach:

❤️ żelazo hemowe (przyswajalność do 20%) – wątróbka: gęsia 30,5g, wieprzowa 17,9g, drobiowa 11,6g; wołowina 2-3g; wieprzowina 1mg; indyk, kurczak 0,7mg; makrela 2,3g; sardynki w oleju 3mg; jajko 2,2mg;

💚 żelazo niehemowe (przyswajalność do 5%) – sezam 17,9g; kakao 10,7g; pestki dyni 8,8g; słonecznik, pistacje, nerkowce 6-7g; siemię lniane 5,7g; natka pietruszki 5,3g; płatki owsiane 5,4g; tofu 5,4g; ciecierzyca, fasola, soczewica 3mg; kasza gryczana 2,8g.

Należy pamiętać, że żelazo najlepiej przyswaja się podawane wraz z produktami bogatymi w wit. C, ale nie należy go łączyć z wapniem i błonnikiem.

Żelazna ‘3’ dla niemowlaka

Szczęśliwie Leo. nie ma problemów z jedzeniem. Jeśli nie ząbkuje (i nie marudzi), zjada wszystko, co znajdzie się w jego ustach. Stąd możemy pozwolić sobie na ‘żelazne’ dania, które dzięki bardzo wysokiej zasobności żelaza, działają jak suplement diety.

Nasza żelazna ‘3’:

🙈 zupa wątróbkowa (2 porcje): 100g wątróbki gęsiej, 2 łyżki kaszy gryczanej niepalonej (białej), łyżeczka namoczonych pestek dyni, kawałeczek pora i selera, kilka liści natki pietruszki, łyżka oliwy z oliwek – po ugotowaniu blendujemy.

Podajemy max. 2x w tygodniu – wątróbki nie należy przedawkowywać. Od razu podpowiemy Wam: wątróbkę gęsią można kupić w sklepach, zaopatrujących restauracje, np. makro. 😉

🙉 placki owsiano-bananowe (2 porcje): 1/2 dojrzałego banana, 4 łyżki płatków owsianych, jajko, łyżeczka siemienia lnianego zmielonego, 2 łyżeczki namoczonych pestek słonecznika, łyżka oleju rzepakowego – po zmieleniu płatków w blenderze, dodajemy pozostałe składniki i smażymy na suchej patelni teflonowej.

To nam najlepiej ‘wchodzi’. 🤣 Placki te ‘przyjmą’ wszystko, tzn. można modyfikować ich skład: w miejsce słonecznika spróbujcie dodać nerkowce, tofu czy kakao.

🙊 deser nerkowcowy z kakao (1 porcja): garść orzechów nerkowca, łyżeczka kakao/karobu, 1/2 łyżeczki tahini, łyżeczka miodu chabrowego (lub innego) – nerkowce pozostawiam na noc, następnie blenduję z kakao i polewam miodem.

Poza naszą żelazną ‘3’ Leo. bardzo chętnie je: jajecznicę, cieciorkę, fasolę czy tofu. Weekendowe śniadanie z tymi składnikami + chlebek razowy + papryka jest ulubionym śniadaniem chłopca.

Wykorzystacie nasze przepisy? 😋

Czy Wy lub wasze dzieci także zmagaliście się z anemią? Kiedy dowiedzieliście się o niedokrwistości? Jak sobie z nią radziliście?

Zapraszamy do komentowania! 🙂