W przerwie od rozważań ‘Świadomych rodziców’ sięgnęłam do ‘Dzieci’ – wartościowego magazynu dla rodziców. Nawet mnie nie zdziwiło, że przewodnictwu w rodzinie powinny towarzyszyć zasady dr Shefali Tsabary. Mile zaskoczyło natomiast, że są praktykowane: mądre czyli świadome rodzicielstwo oraz autorytarne znaczy to nieświadome.

Rodzice zdobywają świadomość: nie chcą wychowywać za pomocą kar i nagród; pragną kreować rodzinę, w której każdy z członków rodziny ma podobne prawa. Jednak wychowywanie oparte na szacunku nie jest łatwe, czasami zachowanie dziecka jest niemożliwe do zaakceptowania, m.in. z powodu jego: zagubienia, frustracji czy roszczeniowości. Wówczas rodzic odrzuca przywództwo autorytarne, ale gdy także rolę przywódczą w rodzinie, w głowie dziecka rodzi się chaos.

Relacja między dzieckiem a rodzicami powinna być asymetryczna, tymczasem rodzic za często ucieka się od odpowiedzialności, co prowadzi do frustracji i konfliktu. Rodzic, przyjmując rolę przywódczą w rodzinie, bierze na siebie odpowiedzialność, pozwalającą dziecku na bezpieczne i wolne rozwijanie się oraz eksperymentowanie ze światem. Odpowiedzialność to także prawo do wyrażania przez dziecko trudnych uczuć. Mówiąc ‘nie’, rodzic nie zostawia dziecka samemu sobie, ale pomaga mu przebrnąć prze trudne emocje.

Asymetrię relacji zakłada także konieczność dawania przykładu: ‘mistrz’ znajduje się na innym poziomie rozwoju niż ‘uczeń’. Istotne, aby o siebie zadbać. Nie wystarczy wymagać, ważne jest zewnętrzne wsparcie: nieudawanie przed dzieckiem, że jest się silniejszym niż w rzeczywistości.

Nieświadome rodzicielstwo sprowadza się do braku znajomości swojego dziecka. Potrzeba czasu i obecności, aby poznać jego: uczucia, możliwości, lęki, mocne i słabe strony.

Świadomy rodzic nie jest niedoścignionym ideałem. Dziecko zbliża się i oczekuje zrozumienia od osoby, która przeżywa gamę emocji, ale także konstruktywnie radzi sobie ze swoimi problemami. Rodzinny przywódca daje przykład oraz okazuje zrozumienie i wsparcie, gdy dziecko nie umie za nim podążyć. Jeśli dziecko wybierze odmienną drogę, świadomy rodzic powinien wykazać się dojrzałością i odpowiedzialnością. Należy zaufać dziecku i sobie.

Jaka wygląda Wasza relacja z dzieckiem? Czy Wasze przewodnictwo w rodzinie cechuje świadomość czy bardziej autorytaryzm?

Serdeczne życzenia pełnych spokoju i miłości świąt Wielkiej Nocy. 🙂